Mapa stránek

Banner_6100.jpg 1412_stone_wall_banner.JPG Pizza_oven_banner.jpg 7443_slider.jpg 7943_no_top_banner.JPG gas_forno.jpg slider_GAS.jpg grill_17.jpg 7970_banner.jpg 6843_banner.jpg 3142.JPG

Tradice a inovace

Originální litinová kamna

V roce 1853 se snílek a dynamický muž N.A Christensen rozhodl zariskovat a vsadit vše na vybudování své vlastní slévárny ve městě Nykøbing na ostrově Mors. Měl obchodní vzdělání a tři roky zkušeností z účtárny ve slévárně železa v sousedním městě. Ve své slévárně začínal s pěti zaměstnanci a vyráběl široký sortiment produktů z litiny – pamětní kříže, kuchyňské sporáky, hrnce, pánve. Materiál na výrobu – železo, uhlí a písek na formy dovážel z Anglie, Německa a Švédska. Továrna také kupovala staré železo na přetavování. N.A. Christensen byl velmi podnikavý, hýřil dobrými nápady a uměl vyhledávat zručné zaměstnance. Tyto schopnosti mu pomohly vybudovat velký úspěch firmy Morso Jernstøberi. Na konci 19. století byly litinové výrobky firmy Morso vidět po celém Dánsku. Nejpopulárnější byla kamna a sporáky, které nahradily otevřený oheň v kuchyni.

Dodavatel na dánský královský dvůr

50 let po svém založení se slévárna stala se svými 350 zaměstnanci jednou z největších továren v Dánsku. Tehdy se firma Morso začala specializovat na výrobu kamen a sporáků. Od roku 1890 firma instalovala kamna do více než tisíce kostelů po celém Dánsku a vybavila kamny mnoho vesnických škol. Speciálními kamny firma vybavuje několik státních institucí, např. poštu, celní úřady, dráhy a ministerstva. Do královského paláce Morso instaluje kamna v empírovém stylu a v roce 1915 se stává dodavatelem litinových kamen do dalších královských rezidencí.

Princip konvekce

Na začátku minulého století vyvinula firma Morso ve spolupráci s několika dalšími slévárnami nový revoluční způsob jak rychle a efektivně šířit teplo. Tento způsob je dodnes stále velmi oblíben. Jedná se o princip konvekce. Kamna jsou zvnějšku vybavena dalším pláštěm, čímž vzniká meziprostor neboli kanál. Studený vzduch od podlahy je do tohoto kanálu nasáván, zde se ohřívá a teplý stoupá vzhůru. Jedním z nejstarších příkladů konvekčních kamen Morso jsou nádherná Peacock stove .

Těžké časy

Během 50. a 60. let minulého století, kdy se rozšířilo centrální vytápění, se stalo topení v kamnech zastaralým. Firma Morso přišla s novým revolučním produktem. Byla to elegantní otevřená krbová kamna Morso 1122, která byla představena jako moderní alternativa k doposud vyráběným modelům. Tím na sebe firma opět přitáhla pozornost. Ropná krize v roce 1973 prudce oživila zájem o kamna na dřevo. Firma Morso zaznamenala významný nárůst poptávky. Další krize přišla na začátku 90. let, kdy se do problémů dostala řada sléváren. Ale firma Morso této krizi odolala a do nového milénia vstoupila jako silná a úspěšná.

Originální litinová kamna

Byla to právě firma Morso, která jako první vyrobila litinová kamna. Od té doby patří k nejvýznamnějším výrobcům na světě a dnes vyváží krbová kamna prakticky do všech částí světa, bez ohledu na klima – od severní Skandinávie po jižní Afriku, od USA a Kanadu po Austrálii a Japonsko. Dnes užívají krbová kamna Morso lidé ve více než 25 zemích světa.

Věděli jste že

Krbová kamna Morso jsou testována podle norem EN pro topení dřevem. Ve většině kamen Morso však můžete topit i jinými druhy paliva.

Chcete vědět více