Mapa stránek

Banner_6100.jpg 1412_stone_wall_banner.JPG Pizza_oven_banner.jpg 7443_slider.jpg 7943_no_top_banner.JPG gas_forno.jpg slider_GAS.jpg grill_17.jpg 7970_banner.jpg 6843_banner.jpg 3142.JPG

Tradice a inovace

Originální litinová kamna

V roce 1853 se snílek a dynamický muž N.A Christensen rozhodl zariskovat a vsadit vše na vybudování své vlastní slévárny ve městě Nykøbing na ostrově Mors. Měl obchodní vzdělání a tři roky zkušeností z účtárny ve slévárně železa v sousedním městě. Ve své slévárně začínal s pěti zaměstnanci a vyráběl široký sortiment produktů z litiny – pamětní kříže, kuchyňské sporáky, hrnce, pánve. Materiál na výrobu – železo, uhlí a písek na formy dovážel z Anglie, Německa a Švédska. Továrna také kupovala staré železo na přetavování. N.A. Christensen byl velmi podnikavý, hýřil dobrými nápady a uměl vyhledávat zručné zaměstnance. Tyto schopnosti mu pomohly vybudovat velký úspěch firmy Morso Jernstøberi. Na konci 19. století byly litinové výrobky firmy Morso vidět po celém Dánsku. Nejpopulárnější byla kamna a sporáky, které nahradily otevřený oheň v kuchyni.

Dodavatel na dánský královský dvůr

50 let po svém založení se slévárna stala se svými 350 zaměstnanci jednou z největších továren v Dánsku. Tehdy se firma Morso začala specializovat na výrobu kamen a sporáků. Od roku 1890 firma instalovala kamna do více než tisíce kostelů po celém Dánsku a vybavila kamny mnoho vesnických škol. Speciálními kamny firma vybavuje několik státních institucí, např. poštu, celní úřady, dráhy a ministerstva. Do královského paláce Morso instaluje kamna v empírovém stylu a v roce 1915 se stává dodavatelem litinových kamen do dalších královských rezidencí.

Princip konvekce

Na začátku minulého století vyvinula firma Morso ve spolupráci s několika dalšími slévárnami nový revoluční způsob jak rychle a efektivně šířit teplo. Tento způsob je dodnes stále velmi oblíben. Jedná se o princip konvekce. Kamna jsou zvnějšku vybavena dalším pláštěm, čímž vzniká meziprostor neboli kanál. Studený vzduch od podlahy je do tohoto kanálu nasáván, zde se ohřívá a teplý stoupá vzhůru. Jedním z nejstarších příkladů konvekčních kamen Morso jsou nádherná Peacock stove .

Těžké časy

Během 50. a 60. let minulého století, kdy se rozšířilo centrální vytápění, se stalo topení v kamnech zastaralým. Firma Morso přišla s novým revolučním produktem. Byla to elegantní otevřená krbová kamna Morso 1122, která byla představena jako moderní alternativa k doposud vyráběným modelům. Tím na sebe firma opět přitáhla pozornost. Ropná krize v roce 1973 prudce oživila zájem o kamna na dřevo. Firma Morso zaznamenala významný nárůst poptávky. Další krize přišla na začátku 90. let, kdy se do problémů dostala řada sléváren. Ale firma Morso této krizi odolala a do nového milénia vstoupila jako silná a úspěšná.

Originální litinová kamna

Byla to právě firma Morso, která jako první vyrobila litinová kamna. Od té doby patří k nejvýznamnějším výrobcům na světě a dnes vyváží krbová kamna prakticky do všech částí světa, bez ohledu na klima – od severní Skandinávie po jižní Afriku, od USA a Kanadu po Austrálii a Japonsko. Dnes užívají krbová kamna Morso lidé ve více než 25 zemích světa.

Věděli jste že

Při hoření dřeva se produkuje stejné množství CO2 jako když dřevo tleje v lese. Životní prostředí není tedy zatěžováno nadměrnou produkcí CO2.

Chcete vědět více