Mapa stránek

Banner_6100.jpg 1412_stone_wall_banner.JPG Pizza_oven_banner.jpg 7443_slider.jpg 7943_no_top_banner.JPG gas_forno.jpg slider_GAS.jpg grill_17.jpg 7970_banner.jpg 6843_banner.jpg 3142.JPG

Druhy paliva

Krbová kamna Morso jsou testována podle norem EN pro topení dřevem. Ve většině krbových kamen Morso však můžete topit i jinými druhy paliva. Vaše rozhodnutí čím topit, bude záležet hlavně na tom, jak budete krbová kamna používat. Pokud jste si krbová kamna pořídili především proto, aby vytvářela příjemnou náladu, je přirozené, že se rozhodnete pro dřevo.

Dřevo

Dřevo je ekonomicky výhodné palivo a zároveň ekologický zdroj energie. I když dřevo budete kupovat, je to ekonomicky výhodnější než vytápění elektřinou či plynem. Topení dřevem vyžaduje poněkud častější obsluhu krbových kamen než         u jiných druhů paliva, ale vytápěná místnost se ohřeje rychleji a teplo ze dřeva je příjemné. Nikdy nepoužívejte dřevotřísku, dřevo impregnované nebo natírané, protože při spalování vzniká jedovatý kouř.

Brikety

Brikety jsou vhodné jako doplňkové topivo, např. chcete – li topit přes noc. Brikety na vrstvě žhavých uhlíků snadno vzplanou a dlouho vydrží.

Co je zakázáno?

V kamnech se nesmí používat žádná kapalná paliva. V žádném případě v krbových kamnech nespalujte odpadky. V krbových kamnech nesmíte spalovat plasty a veškeré umělé hmoty. Při jejich hoření vznikají agresivní látky, které korozně napadají zahřívané plochy a snižují tak životnost kamen i komínového tělesa.

Jaký druh dřeva je nejlepší?

Největší výhřevnost má tvrdé dřevo, např. dub, buk, jasan naopak nejmenší výhřevnost má jedle, která patří mezi měkká dřeva. V kamnech můžete topit prakticky všemi druhy dřeva, neměli byste však používat dřevo mokré a nevyzrálé. Můžete také použít dřevěný průmyslový odpad, pokud není impregnovaný, barvený či jinak upravený. Tento odpad má však malou výhřevnost a rychle hoří.

Je dřevo dostatečně suché?

Zda je dřevo dostatečně proschlé můžete zjistit použitím vlhkoměru Morso. Dřevo by mělo schnout na větraném a krytém stanovišti nejméně 1 rok (měkké dřevo), ideálně 2 roky (tvrdé dřevo). Je vhodné co nejdříve dřevo rozštípat, aby rychleji a lépe schlo. V krbových kamnech by se mělo topit dřevem, které obsahuje méně než 20% vlhkosti. Během EN testů bylo ve všech kamnech použito dřevo s obsahem vlhkosti 16 ±4%. Mokré dřevo kouří a špatně hoří.

Věděli jste že

Do královského paláce Morso instaluje kamna v empírovém stylu a v roce 1915 se stává dodavatelem litinových kamen do dalších královských rezidencí.

Chcete vědět více